اعتماد به خود یا همان اعتماد به نفس

اعتماد به خود یا همان اعتماد به نفس

اعتماد به خود یا همان اعتماد به نفس

انسان در عصر حاضر، زمانه‌ای که همه چیز به سرعت در حال تغییر است، نیاز به سرعت عمل دارد، نیاز به انتخاب‌هایی استراتژیک و فوری دارد.

تصمیم‌گیری و انتخاب درست، از اهمیت بسیاری برخوردار است و اگر اشتباهی در این امر رخ دهد، با توجه به سرعت بالای پیشرفت‌ها و تکامل‌ها، افول و تنزل فراوانی را خواهیم چشید.

گوینده : سیده هدی قاسمیان

پس انسانِ این زمانه نیاز دارد که بهترین و درست‌ترین تصمیم و انتخاب را در کمترین، مناسب‌ترین و بهترین زمان ممکن اتخاذ کند تا بتواند سیر سعودی زندگی خود را رقم بزند اما چالشی بر سر راه است؛ آن هم معیارها و مهارت‌های فراوانی که برای انتخاب درست باید آموخت.

درست است، تصمیم‌گیری درست به ابعاد زیادِ مهارتی و شخصیتی هر فردی بستگی دارد و نیروی زیادی را می‌طلبد تا مسیر را بتواند طی کند و آن چیز‌هایی که برای تصمیم‌گیری می‌خواهد برسد؛ این جاده‌ها با چالش‌ها و پیچ‌های بسیاری همراه است و اگر پایستگی و پایبندی‌ای در کار نباشد، به کل شاید باید تمام آنچه را که آروزیش را داریم به فراموشی بسپاریم. چرا که مسیر رشد، مسیرِ شاید به ظاهر ساده‌ای باشد اما گذرگاهی سخت و پرچالش است که توان و تداوم می‌طلبد تا بتواند به نتایجی و ثمره‌ای برسد.

از طرفی دیگر اگر با سیر تغییرات پرشتابی که در زندگی‌ها ایجاد می‌شود، نتوانیم و این توانایی را در خود نبینیم که خود را با شرایط وقف بدهیم و یا در صورت تشخیص خود، حتی با آن مخالفت کنیم، این سیر تغییرات ما را به زیر خواهند کشید و همین است که باید تکلیف خود را بدانیم و درست‌ترین و بهترین را انتخاب کنیم و حق انتخاب را از خود سلب نکنیم.

این چنین است که انسان به نیازی عظیم پی می‌برد، نیازی که شاید همه انسان‌های به بلوغ رسید و نرسیده، ضعف شدید و حادی در آن دارند. چرا اینقدر قاطعانه سخن می‌گویم؟ چون بیشتر اشخاصی را که می‌بینیم، حتی خودمان، در جایی که باید باشیم نیستیم و کاری که باید انجام بدهیم را انجام نمی‌دهیم و این ناتوانی و سستی به صورت عمده به یک ضعف اساسی ما انسان‌ها برمی‌گردد.

ضعف بزرگ این روزهای انسان مدرن و به ظاهر تکامل یافته چیست؟

اعتماد به نفس؛

تا زمانی که این قوه‌ی یاری‌رسان و متکی‌ساز را در خود پرورش و رشد ندهیم، نمی‌توانیم به چهره‌ای توانمند و موفق تبدیل شویم و حتی توانایی زندگی کردن را نیز نخواهیم داشت.

همانطور که پیش‌تر گفتیم سیر تغییرات، فوق‌العاده پرشتاب است و انتخاب ما مهم؛ و اگر اعتماد به نفس نباشد و حق انتخابی از سوی ما، می‌شویم به مانند انسان‌های پیرو بی‌قید و شرطی که هرچه گفتند، انجام می‌دهیم و نه چشم، نه گوش و نه عقل را درگیر انتخاب درست نخواهیم کرد.

این عدم اعتماد به نفس، ضعف شدیدی را به همراه دارد که بر تمام ابعاد زندگی ما نمود پیدا کرده.

برای آنکه عمق فاجعه‌ی کمبود اعتماد به نفس را متوجه شوید تنها کافیست کمی به بررسی انسان‌ها و اطرافیان خود بپردازید.

چند نفر از آنان در جایگاه درست خود قرار دارند؟

چند نفرشان آن زندگی را که می‌خواهند و آرزویش را دارند ساخته‌اند و یا آن که به حقیقت در مسیر ساختنش هستند؟

چند نفر از اطرافیانمان زمانی که می‌خواهند صبح‌ها از خواب برخیزند، به علت جبرِ شغلی یا جبر محیط و دیگران، این کار را انجام نمی‌دهند؟ به عبارتی دیگر چند نفرشان به علت انتخاب خودشان و برای رسیدن به خواسته‌هایشان این چنین کاری می‌کنند؟

اگر هم عمیق‌تر نگاه کنیم باید پرسید که…

چند نفر از آن‌ها همانی هستند که باید باشند و همان شغلی را انتخاب کرده‌اند که به آن علاقه دارند؟ چند نفرشان به خاطر ترس‌هایی مثل حرف مردم، قضاوت دیگران و مورد تمسخر قرار گرفتن کارهایی را انجام می‌دهند که هیچ علاقه‌ای به آن‌ها ندارند و حتی احساس تنفر نسبت به آن دارند؟

برای آنکه مثالم ملموس‌تر باشد، فکر کنم بیشترمان به خاطر داشته باشیم زمانی را که انتخاب رشته تحصیلی امری فوق‌العاده مهم و حائز اهمیت بود و یادتان هست که چقدر سست و بی‌ثبات انتخاب می‌کردیم؛ البته انتخابی هم از سوی ما در کار نبود، بلکه سنگینی حرف‌های خانواده و دوستان و مشاوران تحصیلی و کوچه‌بازاری انتخاب را برای ما رقم زدند.

با تأمل و تفکر بر همین رویدادهایی که در زندگی همه‌ی ما اتفاق افتاده، می‌توانیم به اهمیت والای قوه‌ی اعتماد به نفس پی ببریم.

حال در نظر بگیرید که بعضی از این انتخاب‌ها چقدر حیاتی بوده‌اند و ما تصمیم‌گیری را به دست باد سپرده‌ایم. انتخاب‌هایی که تصمیمی‌ متفاوت در آن‌ها می‌توانست کل سیر زندگی ما را دستخوش تغییر نماید.

هرچند پیش‌تر هم گفتم که تصمیم‌گیری درست یکی از ابعادش قوه‌ی اعتماد به نفس است و ابعاد فراوان دیگری نیز دارد اما این بُعد را می‌توان یکی از تأثیرگذارترین‌ها دانست.

پس در نظر داشته باشید که…

در تصمیمات استراتژیک زندگی خود، باید بیشترین دقت را داشته باشیم، چرا که آن‌ها سیر و خط مشیء آینده ما را مشخص می‌کنند.

و برای اتخاذ بهترین تصمیم، نیاز به رفع یکی از ضعف‌های شخصیتی خود داریم که آن اعتماد به نفس است.

حال این پرسش شکل می‌گیرد که چگونه؟

برای رسیدن به سؤال درست و پاسخ درست، پیشنهاد می‌کنم که محصول زیر را که فایل صوتی – آموزشی است، گوش دهید تا بتوانید به بهترین راهکارها مجهز شوید و با چشمانی باز آینده خود را بسازید.

قسمت اول فایل صوتی «اعتماد به نفس» (رایگان) :

برای شنیدن ادامه داستان و ماجرای اعتماد به نفس، روی لینک زیر کلیک کنید.

اعتماد به نفس یا اعتماد به خود

 

 

لطفا نظر خودتان را با ما در میان بگذارید
کامیار ارباب زی
من، کامیار ارباب‌زی به صورت حرفه‌ای در حوزه گویندگی فعالیت می‌کنم و کمی هم دست به قلم دارم و کتابَ‌ کی هم‌ نوشته‌ام؛ به موزیک‌های بی‌کلام و کارهای هنری علاقه‌مندم؛ و عاشق تنظیم صداها و افکت‌ها هستم.

مقالات مرتبط

6 Comments

Avarage Rating:
 • 0 / 10
 • Avatar
  امید زاده هادی , 22 شهریور 99 @ 3:20 ب.ظ

  عالی کامیار عزیز. بیانی ساده، صمیمی و راهکارهایی عملی و کاربردی.
  خلاصه و مفید. مرسی ⁦❤️⁩

  • کامیار ارباب زی
   کامیار ارباب زی , 28 شهریور 99 @ 4:53 ب.ظ

   عزیزدلی شما آقا امید🙏🌹

   لطف دارین شما

 • Avatar
  صادق ملول , 22 شهریور 99 @ 11:17 ب.ظ

  بسیار عالی و زیبا و همچنین باارزش

  • کامیار ارباب زی
   کامیار ارباب زی , 28 شهریور 99 @ 4:52 ب.ظ

   ممنونم ازتون جناب ملول عزیز
   ان شاالله که مفید بوده باشه 🙏

 • الهام قویدل
  الهام قویدل , 26 شهریور 99 @ 1:28 ب.ظ

  سلام. بسیار عالی☺️☺️🙏🙏🌼🌼👏👏👏
  با آرزوی موفقیت و سلامتی.

  • کامیار ارباب زی
   کامیار ارباب زی , 28 شهریور 99 @ 4:52 ب.ظ

   سلاااام‌
   خیلی خیلی ممنونم ازتون لطف دراین شما 🙏🙏🌱🌹

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =