تشویق کودکان (قسمت دوم)

تشویق کودکان (قسمت دوم)

تشویق کودکان (قسمت دوم)

پاداش و تشویق مادی به کودکان

این نوع پاداش، شامل وسایلیه که کودک به اون علاقه داره و همیشه از اون لذت می‌بره. اسباب بازی، لوازم تحریر، لباس، خوراکی و حتی پول. ترجیحا توی این روش، پاداش دهی، لوازم و چیزهاییه که کودک نیاز داره تا به عنوان پاداش بهش داده بشه. کودک باید برای رسیدن به این پاداش تلاش کنه و بهترین شیوه، جدول ستاره‌ها یا پاداش‌های ژتونی می­تونه باشه که در ادامه توضیح می­دیم.

پاداش و تشویق تفریحی یا فعالیتی

تفریحات مورد علاقه کودک نیز می­تونه به عنوان پاداش استفاده بشه. در این مورد، باید تفریحاتی که برای کودک لذت محسوب می­شه مد نظر قرار بگیره. نه چیزهایی که شما والدین عزیز فکر می‌کنید لذت بخش هست. برای مثال؛ پارک بردن، بازی مورد علاقه و یا خوردن یک بستنی می­تونن به عنوان تشویق کودک استفاده بشن.

گوینده: الهام قویدل

تشویق کودکان با نظام تنبیه و پاداش ژتونی یا جدول ستاره

تشویق‌های بی جا، یکی از اشتباهات تربیتی والدین هست، که آثارش در سال‌های بعدی مشخص می‌شه. برای اجتناب از این اشتباهات، باید از روش‌های صحیح تربیتی استفاده کرد. یکی از این روش‌ها، سیستم پاداش ژتونی هست. در این سیستم، هدف ما، آموزش قانون مداری، هدفمندی، صبر و تعهد به کودک هست.

نحوه اجرای کار جدول ستاره

روی یک تخته، جدولی تشکیل بدید و با دادن ستاره (می‌تونید از برچسب استفاده کنید یا روی تخته یک ستاره یکشید) به کارهای خوب، کودک رو تشویق کنید. کارهای خوب معمولا رفتار صحیح و تکالیفی هستن که لازمه کودک اون­ها رو انجام بده. هر رفتار درست می‌تونه با یک ستاره پاداش داده بشه. سپس برای استفاده از این ستاره‌ها یا ژتون‌ها، چهارچوبی مشخص کنید. به عنوان مثال با کودکتون قرارداد ببندید که هر 3 ستاره، به اندازه یک پارک جایزه داره. هر 5 ستاره، بازی با رایانه، و هر 10 ستاره یک اسباب بازی. و کودک با رفتار اشتباه، یک ستاره از دست می­ده. بنابراین طی این فرایند، کودک تعهد به وظایف، قانونمندی، مدیریت منابع و رفتار سالم رو آموزش می‌بینه. در تمام این مسیر، هیچ گونه استثنا یا بخششی برای کودک قائل نشید و کاملا قاطعانه رفتار کنید. از این ابزار به عنوان تهدید استفاده نکنید. برای هر بار کسب یا از دست دادن ستاره، دلایل اون رو به کودک توضیح بدید. کودک نباید حس کنه که بهش ظلم شده و حقش پایمال شده. در تمام مراحل، پاداش‌های احساسی و کلامی نیز فراموش نشه تا کودک حس نکنه والدینش صرفا قانون گذارند و اون یک برده یا ربات هست.

قانون گذاری

قانون گذاری، یکی از روش‌هاییه که می‌تونید برای ایجاد رفتار مطلوب در کودک به کار بگیرید. لیستی از قوانین مهم رو تهیه کنید و اون­ها رو برای کودکتون توضیح بدید. برای این که رفتارهای مطلوب رو در کودک ایجاد کنید، لازمه در ابتدا شخصیتش رو بشناسید و بپذیرید. مثلا این که کودکتون پر حرف یا خجالتیه. می­شه این گونه خصوصیات رو ارتقا داد، اما نمی­شه به صورت کامل اون­ها رو در کودک حذف کرد. زمانی که کودک رفتار بدی رو از خودش بروز می‌ده، سعی کنید با صحبت کردن، مسائل رو براش توضیح بدید و از برچسب زدن به کودکتون پرهیز کنید. هرگز بهش نگید: توخیلی پسر بدی هستی!!. لازمه قوانین رو برای کودک شفاف‌سازی کنید و در مواقعی انعطاف‌پذیری داشته‌ باشید. به کودک حق انتخاب بدید و نظرش رو در مورد مسائل گوناگون بپرسید.

نکات مهم در روش‌های اجرای تشویق کودکان

دوران کودکی، بهترین زمان برای آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان و اصول اخلاقیه. هر چه در این دوره از تربیت کودک غفلت کنید، در آینده ضربه‌های محکم تری به او، خانواده و جامعه وارد می­شه. از طرفی برای اجرا و موثر بودن روش‌های پاداش دهی، رعایت چند نکته ضروریه، که شامل موارد زیر می­شه:

_ فاصله زمانی بین پاداش با رفتار مناسب، بلافاصله و در کمترین زمان باشه.

_تنها رفتار‌های مثبت تشویق بشه. اگر کودک خطایی انجام بده و باز هم پاداش دریافت کنه، نتیجه معکوس می­شه. گاهی شما والدین عزیز، ناخواسته رفتار نامطلوبی رو تقویت می‌کنید. بهتره واکنش‌هاتون رو بیشتر مورد توجه قرار بدید.

_ پایبندی شما والدین بر سیستم پاداش دهی، تاثیر این روش‌ها رو بیشتر می­کنه. بعضی والدین معمولا با رعایت نکردن نکات کلیدی در روش پاداش دهی، شکست می‌خورند.

_ فراموش نکنید نیازهای کودک مثل محبت، تغذیه و حس امنیت، همیشه باید برآورده بشن. مشروط کردن تمام نیازهای کودک، اونو با یک نا امنی مواجه میکنه.

سه اصل مهم برای اثر گذاری بیشتر سیستم پاداش‌دهی

برای تأثیر گذاری بیشتر در انجام روش‌های تشویق کودکان، لازمه سه اصل مهم رو هرگز فراموش نکنید و اون­ها رو به کار بگیرید:

تفاهم والدین در تربیت فرزند

برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب در مورد تربیت کودکان، بهتره والدین به یک وجه اشتراک در مورد روش فرزندپروری رسیده باشند. عدم تفاهم والدین در مورد یک موضوع و صحبت کردن در مورد اون در مقابل کودک، به نظام تربیتی کودک صدمه می‌زنه. در واقع این عدم تفاهم به کودک پیامی متضاد درباره رفتار خوب یا بد می‌رسونه. در نتیجه کودک با یک سردرگمی رو به رو می‌شه. والدین باید با هم همسو باشند و کلام و رفتارشون مکمل یکدیگر باشه، تا کودک با تعارض روبه رو نشه.

تعهد به سیستم پاداش دهی

برای اینکه رفتار مثبتی در کودک نهادینه بشه، شما والدین باید همیشه به سیستم پاداش دهی متعهد باشید. به این معنا که هیچ وقت اجازه ندارید سیستم و رفتاری رو که به کودک آموزش داده‌ اید رو نقض کنید. هیچ گذشتی یا استثنایی نباید قائل بشید.

بیان چرایی به کودک

بیان چرایی و نحوه سیستم پاداش دهی به کودک، مهم‌ترین عامل برای موفقیت در یک سیستم پاداش دهیه. کاملا باید به کودک توضیح بدید که جدول ستاره‌ها چیه و طبق چه دستور العملی اجرا می‌شه. بدون اجازه یا هماهنگی کودک کاری نکنید، اما طبیعتا قاطعیت و تصمیم نهایی با شما والدین است.

به قلم الهام قویدل

 

 

 

لطفا نظر خودتان را با ما در میان بگذارید
الهام قویدل
الهام قویدل هستم. مشاور و روانشناس. همیشه عاشق علم روانشناسی بودم و دوس داشتم به آدمها کمک کنم تا بتونن بیشتر و بهتر از زندگیشون لذت ببرن. هیچوقت یادت نره که تو، فقط یک بار به دنیای میای، پس عاشق خودت باش و قدر خودتو بدون. چون تو بدون دلیل به این دنیا نیومدی و قطعا رسالتی داری. علاقه مند به حوزه نویسندگی هستم، خصوصا نوشتن طنز تلخ. من و همکاران عزیزم اینجا جمع شدیم تا بتونیم یه حال خوبی رو به تو هدیه کنیم.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =