تنبیه کودکان (قسمت اول)

تنبیه کودکان (قسمت اول)

تنبیه کودکان (قسمت اول)

تنبیه نوعی روش انضباطیه که بر کاهش رفتار غیر مطلوب در کودکان تمرکز داره. تنبیه می­تونه در آموزش کودکان کارایی داشته باشه و جدای از خشونت هست. همچنین می­تونه اخلاقیات رو به کودک یاد بده و یاد آور تعهد و مسئولیت بشه. گاهی شما والدین عزیز لازمه که به طور جدی با کودکان برخورد کنین و در برخی شرایط، تنبیه نشدن بچه ها یه اشتباه محض در تربیت اون­هاست. خب حالا ما می­خوایم در اینجا براتون توضیح بدیم که اصول مهم برای تنبیه کودکان چگونه باید باشه.

گوینده: فرحناز امامیان

در مورد تنبیه فرزندان یک رای باشین

تا سن 2 سالگی کودکان نمی­تونن کار درست رو از غلط تشخیص بدن و شما باید در این سن با گفتن یه نه قاطع به اصلاح رفتار اون­ها بپردازین؛ اما بعد از این سن و با رشد کودک، باید درباره علت امر و نهی به کودکتون توضیحاتی بدین تا اون بتونه مفهوم درستی یا نادرستی رو به خوبی درک کنه. تنبیه به معنای اصلاح کردن و آگاه کردن هست؛ و اگه شما والدین بخواین به وسیله تنبیه فقط خشم خودتون رو کاهش بدین، دیگه به معنای تنبیه نیست؛ چون باعث اصلاح رفتار کودک نمی­شین. تنبیه کردن نادرست کودکان می­تونه آسیب های روانی و تبعاتی مانند فرار از مدرسه، بزهکاری، اعتیاد یا عدم پیشرفت شغلی برای کودکانتون به همراه داشته باشه.

مهم ترین نکته در تنبیه کودکان، یک نظر بودن والدین بر سر تنبیه هست.

تنبیه کلامی کودکان

والدین عزیز، به جای تنبیه بدنی بهتره با واکنش های کلامی رفتار کودکان رو اصلاح کنین. در زمینه تنبیه کردن کودکان نباید افراط کنین؛ زیرا تنبیه تاثیر خودش رو از دست می­ده. به طور مثال به کودکان نگین: تو دختر یا پسر بدی هستی. باید رفتار اون­ها را سرزنش کنین و بگین: تو کار بدی کردی.

 یکی از نکات مهم در تنبیه کودکان اینه که قبل از تنبیه، به کودک بگین به خاطر چه کاری اونو تنبیه می­کنین.

حد مجاز تنبیه بدنی کودکان و رفتارهای مناسب به جای تنبیه بدنی در کودکان

اگه تنبیه کودکان همراه با خشونت باشه، تاثیری در اصلاح رفتار اون­ها نداره و می­تونه کودک رو پرخاشگر کنه؛ بنابراین توصیه می­شه در مواقعی که استفاده از تنبیه بدنی تنها راه چاره برای شما والدین هست، آرام پشت دست کودکتون بزنین، اما از این فراتر نرین. اگه شما والدین به کودکتون بگین که اگه فلان رفتار اشتباه رو انجام بدی تنبیهت می­کنم، اما وقتی اون رفتار از فرزندتون سر زد و شما هیچ تنبیهی براش درنظر نگیرین، این برخورد شما، باعث تکرارکردن دوباره اشتباهات کودکتون می­شه؛ زیرا شما هیچ اقتداری از خودتون نشون ندادین.

اگه کودک با وجود تنبیه و ترس از اون، باز هم اشتباهش رو تکرار کنه و شما والدین عزیز نتونین اونو توجیه کنین، در بزرگسالی با تهدید و تنبیهی که اعمال می­کنین، مقابله می­کنه و دیگه نمی­تونین اونو کنترل کنین.

چه زمانی متوجه تنبیه درست کودکان می شیم؟

گاهی اوقات تنبیه کلامی باعث تشدید رفتار کودک می­شه و نه تنها اونو آروم نمی­کنه، بلکه باعث بی قراری بیشتر کودک می­شه. این­گونه تنبیهات هیچ­گونه اثری روی کودک نداره و باعث بروز احساساتی مثل خشم، ترس و نا امیدی و انتقام در کودک می­شه.

به طور مثال، یه نمونه از این تنبیهات کلامی اشتباه اینه: تو دیگه بچه من نیستی!

قبل از تنبیه کودکتان کمی مکث کنین

والدین گرامی، شما باید قبل از تنبیه کردن کودکتون ابتدا آرامشتون رو حفظ کنین و رفتاری انجام ندین که باعث بشه از کودکتون عذرخواهی کنین یا اینکه پشیمون بشین. کودکان برای رشد و تکاملشون نیاز به حمایت شما والدین عزیز دارن؛ پس باید در این مسیر صبور باشین.

همیشه یادتون باشه که کودکتون یه انسانه و نمی­تونه همیشه بی نقص عمل کنه.

قبل از تنبیه کودکان، انتظارات خود را از اون­ها مشخص کنین

والدین عزیز، ابتدا مفهوم کار درست و نادرست رو به فرزندتون یاد بدین و سپس از او انتظار داشته باشین که رفتار درستی رو انجام بده. باید در همه شرایط از فرزندتون حمایت کنین و در کنار تنبیه، حتما حمایت های عاطفی رو هم در نظر بگیرین.

باید تبعات کارهای اشتباه فرزندتون رو مشخص کنین و مانند یه قانون، اون­ها رو در ذهن فرزندتون حک کنین. مثل این که اگه کودک اسباب بازی هاش رو مرتب کرد، با تشویق شما والدین رو به رو بشه و درک کنه که این رفتار، در قوانین خونه جزو یه رفتار درسته، یا اگه رفتاری نادرست انجام داد، بدونه با تنبیه رو به رو می­شه و درک کنه این رفتار در قوانین خونه، جزو یه رفتار نادرست هست.

به قلم الهام قویدل

 

 

 

لطفا نظر خودتان را با ما در میان بگذارید
الهام قویدل
الهام قویدل هستم. مشاور و روانشناس. همیشه عاشق علم روانشناسی بودم و دوس داشتم به آدمها کمک کنم تا بتونن بیشتر و بهتر از زندگیشون لذت ببرن. هیچوقت یادت نره که تو، فقط یک بار به دنیای میای، پس عاشق خودت باش و قدر خودتو بدون. چون تو بدون دلیل به این دنیا نیومدی و قطعا رسالتی داری. علاقه مند به حوزه نویسندگی هستم، خصوصا نوشتن طنز تلخ. من و همکاران عزیزم اینجا جمع شدیم تا بتونیم یه حال خوبی رو به تو هدیه کنیم.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − سه =