رویا، حقیقت یا واقعیت؟ (قسمت اول)

رویا، حقیقت یا واقعیت؟ (قسمت اول)

رویا، حقیقت یا واقعیت؟

قسمت اول

آیا تو آدم رویاپردازی هستی؟ رویاهات رو توی خواب می بینی؟ یا اون ها رو توی واقعیت می سازی؟ فکر می کنی چقدر رویا داشتن، واقعیت زندگی تو رو می سازه؟ تا بحال به این فکر کردی که چه چیزهایی، چه افرادی، چه شرایطی، چه اوقاتی، چه تجربیاتی رویای تو رو می سازن؟
فکر می کنی ما به این دنیا اومدیم که رویا بسازیم برای خودمون یا رویاهای ساخته شده ی ذهن دیگر انسان ها رو به واقعیت تبدیل کنیم؟ میخوام یه رازی رو بهت بگم، تو اون چیزی رو که در این لحظه می بینی و می شنوی، چیزی نیست جز یه رویا!

گوینده: فروغ رفیعی

تو در این لحظه و در عین بیداری، داری رویا می بینی!!! انسان ها دائما رویا می بینن، آخه کار ذهن ما رویا بینی هست.
ذهن آدمی در طول شبانه روز رویا می بینه! هنگامی که مغز ما بیداره یا به خواب رفته ذهن مون داره رویا می بینه. تنها فرقش اینه که وقتی مغز بیداره، اون چیزی رو که در اطراف مون میگذره یا می بینیم، مغز بصورت خطی درک می کنه. حالا زمانی که مغز خوابیده، دیگه خبری از چهارچوب ها نیست و از همین رو، رویا دائما تغییر می کنه و تغییر شکل میده. مثل قانون پایستگی انرژی که میگه انرژی از بین نمی رود و به وجود نمی آید، تنها از شکلی به شکل دیگر تبدیل می شود.
میخوام شما رو ببرم به دنیای بزرگ رویای کره زمین! حاضری با من همراه بشی و خودت رو، رویاهات رو توی این دنیای جدید پیدا کنی؟ دنیایی که توی اون خودت یه رویا هستی!

” اسم این دنیا هست اهلی شدن و رویای کره زمین “

پیش از به دنیا اومدن ما، اون هایی که قبل از ما می زیستن، رویای بیرونی و بزرگی آفریدن که می توان اون رو رویای جامعه یا رویای کره زمین نامید. رویای کره زمین، مجموعه ای مشترک از میلیاردها رویای فردی و کوچک هست که ابتدا رویای خانواده، رویای یه جامعه، رویای یه شهر، رویای یه کشور و دست آخر رویایی پدید میاره که همه نوع بشر رو شامل می شه.

این رویا شامل تمام قوانین، باورها، مقررات، مذهب ها و فرهنگ های متفاوتی هست که روش اداره حکومت ها، مدارس و … رو در بر می گیره و اتفاقات اجتماعی و حتی تعطیلات رو نیز می سازه.
ما از همون لحظه که به دنیا میاییم توانایی رویا بینی رو می آموزیم، در ابتدا این رویای جامعه مون هست که توجه ذهن ما رو میسازه. “توجه استعدادی است که سبب می شود تا بر آنچه که مایلیم تمرکر کنیم و آن را بشناسیم”. به اینصورت که به یه کودک تازه متولد شده یاد میدیم که چگونه رویای بیرونی جامعه بشری رو در وجود خودش داشته باشه. رویای بیرونی از پدر، مادر، سیستم آموزشی تحصیلی و ادیان استفاده می کنه تا ما رو انسان های رویا پردازی تربیت کنه.

از همان ابتدای خلقت ما و لحظه ای که زبان می گشاییم، رویای بیرونی توجه ما رو به خودش جلب میکنه تا اونجایی که شروع میکنه به یاد دادن اینکه چه چیزی رو باور داشته باشیم و به چه چیزی ایمان بیاوریم. در کودکی، امکان انتخاب باورها مون وجود نداشت، ما اون باورهایی رو پذیرفتیم که انسان های دیگه درباره ی رویای خود از این کره خاکی به ما منتقل کرده بودن. ما حتی نام خودمون رو انتخاب نکردیم! هیچکس زبان خودش رو انتخاب نکرده، همون طور که مذهب یا ارزش های اخلاقی رو انتخاب نکرده، همه ی اینها پیش از به دنیا اومدن ما وجود داشتن و هرگز کسی حق انتخاب کوچکترین میثاق (هر واژه و هر عبارت در هر زبان، یه میثاق هست. مثلا این رو یه خط از نوشته می نامیم پس واژه “خط” یه میثاق هست که همگی اون رو می فهمیم) رو نداشته.

رویای بیرونی، توجه ما رو به سمت این میثاق ها جلب میکنه و ما این میثاق ها رو می پذیریم و اونها رو ذخیره میکنیم. ما اون گروه از رویاهای بیرونی رو، که توجه ما رو به خودش جلب نمی کنه، نمی پذیریم و اطلاعات اون رو در ذهن خودمون ذخیره نمی کنیم.
حالا میخوام بهتون تعریف حقیقی “اعتقاد” رو بگم، اون میثاقی رو که ما می پذیریم، رفته رفته باور می کنیم و این همون چیزی هست که اعتقاد نامیده میشه! و اعتقاد یعنی باور بدون قید و شرط.
و این روش آموزش ما در کودکی هست، بزرگ ترها هرچی بگن ما باور میکنیم، در واقع ما در کودکی بزرگ ترها رو می پذیریم و این باور به قدری شدید هست که تمام رویای ما از جهان هستی رو شکل میده.
حالا با همه این حرفها، باز هم خودت رو آدم رویا پردازی می بینی؟ یا تصور می کنی مثل یه زنجیره ای از رویا توی جهان هستی داری از شکلی به شکل دیگه ای تغییر می کنی و از انسانی به انسان دیگه ای تبدیل می شی؟
آره میدونم براتون جالبه که الان دارین با دنیای، رویای کره زمین آشنا میشین، توی قسمت بعدی میخوام براتون بیشتر و بیشتر بگم تا بدونین کجای دنیای رویاها هستین.
من رو همراهی کنین.
برداشت شخصی از کتاب “چهار میثاق” اثر دن میگوئل روئیز

به قلم فروغ رفیعی

 

 

 

لطفا نظر خودتان را با ما در میان بگذارید
فروغ رفیعی دولت آبادی
سلام به روی ماهتون به چشمون سیاهتون فروغ هستم از خانواده رفیعی ها اصالتا اصفهانی دوس دارم صداپیشه باشم براتون و گهگاهی هم با یه دست نوشته که ازدل برمیاد خاطرساز ذهن سفیدتون بشم.

مقالات مرتبط

2 Comments

Avarage Rating:
 • 0 / 10
 • Avatar
  مجید مهربان , 20 فروردین 00 @ 3:04 ب.ظ

  رویا رویا رویا آدم با رویا زندست

 • فروغ رفیعی
  فروغ رفیعی , 21 فروردین 00 @ 2:33 ق.ظ

  دقیقا🖒

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 18 =