زیبابینی

زیبابینی

دیده زیبابین

تو مختاری که هر چیزی رو که می‌خوای تو زندگیت انتخاب کنی. هر چیزی برای دیدن. حالا انتخابت چیه؟ دیدن زیبایی‌ها یا زشتی‌ها؟

حتما در مواجهه با همچین سوالی، سریع جواب می‌دی که:

“مگه می‌شه زیبایی‌ها رو انتخاب نکرد؟”

واقعا می‌شه زشتی‌ها رو به زیبایی‌ها ترجیح داد؟ حالا بیا با هم دقیق‌تر شیم. فرض کن داری از پیاده‌رو رد می‌شی که می‌بینی، دو نفر وسط پیاده‌رو دارن با هم دعوا می‌کنن. یه عده هم دورشون واستادن و دارن نگاه می‌کنن. کاری به این نداریم که می‌خوای بهشون کمک کنی و جداشون کنی یا نه! آیا تو هم، دلت می‌خواد سر دربیاری و ببینی چه اتفاقی واسشون افتاده؟ نگاه کردن به این صحنه، یعنی دیدن زشتی‌ها. با من موافقی؟

وقتی داری رانندگی می‌کنی و می‌بینی یه تصادف وحشتناک کنار جاده شده و ترافیک شدیدی ایجاد شده، فقط و فقط به این خاطر که ماشین‌هایی که از کنار تصادف رد می‌شن، می‌خوان ببینن چه اتفاقی تو این تصادف افتاده، تو چیکار می‌کنی؟ تو هم پات رو از روی پدالِ گاز برمی‌داری و با کنجکاوی تصادف رو نگاه می‌کنی؟ می‌شه بگی وقتی آمبولانس و ماشین پلیس هم سر رسیده، دقیقا دنبال چی می‌گردی که با این کنجکاوی داری به تصادف افرادی که نمی‌شناسی سرک می‌کشی؟ نکنه دلت می‌خواد مغز متلاشی شده‌ی یه نفر رو کف خیابون ببینی! یا شاید هم علاقه داری از جوی خونی که روی آسفالت راه افتاده، برای بقیه حرف بزنی!

چرا راه دور بریم؟ وقتی داری از مسیر همیشگیت رد می‌شی، ترجیح می‌دی از کنار خرابه‌ها بگذری، یا فضای سبز اون ورِ خیابون؟

اصلا تا حالا به ورودی‌های چشمت اهمیت دادی؟ چشم تو با ورودی‌هایی که می‌گیره، تاثیر فراوونی روی پردازش‌ها و تحلیل‌های ذهنت داره. حالا تصمیم گیرنده تویی. دلت می‌خواد با دادن ورودی به چشمات، ذهنت رو درگیر چه چیزهایی کنی؟

سختش نکنیم. خیلی ساده است. قضیه‌ی همون منظره‌ی خوشگل پشت شیشه و شیشه‌ی کثیفه. این دیگه به تو بستگی داره که خوشگلی‌ها رو ببینی یا کثیفی روی شیشه رو.

به قلم سیده هدی قاسمیان

ویدئو دیده زیبابین 🙂

گویندگان : کامیار ارباب زی و سیده هدی قاسمیان

 

لطفا نظر خودتان را با ما در میان بگذارید
هدی قاسمیان
هدی قاسمیان هستم. دانشجوی دکترای هوش مصنوعی و رباتیک، نویسنده کتاب یک نفر ایران را با خود برده و برنده لوح تقدیر از جشنواره ی داستان نویسی صادق هدایت. علاوه بر نویسندگی در زمینه گویندگی هم فعالیت دارم. به طور کلی عاشق هنر و ادبیات هستم.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =