مَلنگوهای ملنگِ شیرین زبون

مَلنگوهای ملنگِ شیرین زبون

مَلنگوهای ملنگِ شیرین زبون

پر حرفی و شیرین زبونی، با نمکی و باهوشی از اولین توصیفاتیه که برازنده رفتارشون هست. اولین جایی که به وفور دیده شدن هندوستان بود و در داستان طوطی و بازرگان که در کتابهای درسی داشتین( اگه درس‌های دبستان‌تون رو پاس کردین و حافظه تون به چُخ نرفته) اشاره ای به زادگاه شون شده. از نظر قد و قواره‌ شون بگم که اگر الان دستتون رو به حالت وجب کردن باز کنین، اگر خانم محترم هستین به اندازه یک وجب میشه پهناش و قدش هم اندازه قد انگشت سومی تون. اگر آقای محترم تر هستین به اندازه همون وجبِ مذکور، یکم جمع‌تر میشه پهناش. چند تا پَر هم به درازی قلم نی‌ خوشنویسی از ما تحت‌شون آویزون هست که زیبایی و متفاوت بودن شون رو نسبت به بقیه پرنده ها نشون میده و یکی از دلایل گرون بودن شون همین مشخصه‌ س.( باز بگین قیافه مهم نیس و اخلاق ملاکِ)

گوینده: مریم علیمردانی

علیرغم ظاهر زیباشون، اکثرشون( به استثنای اونایی که از دوران نوزادی و طفولیت با سِرلاک تو دست آدمها عادتی شدن) اخلاق ندارن و کلا این نژاد در رده‌ی ده آرواره سنگینِ دنیا بحساب میان و شما گاز گرفتن‌شون رو میتونین چنان دردناک تصور کنین که گویی سگی هار شما رو گازیده یا ماری سمی. پس تا چند روز رد و درد گازگرفتگی گریبانگیرتون هست. باز هم می‌رسیم به همون ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه از درشت‌هاش هم سوا کنی بازم همینه.

با طلوع خورشید بیدار میشن و با غروبش به خواب میرن. پس اون شمایین که با صد و هشتاد سانت قد و دویست کیلو وزن، ساعت خوابتون رو باید با این موجود نهایت بیست سانتی تنظیم کنین و آماده انواع سرویس دهی از جمله بازی و تغذیه باشین. پس اگر آپارتمان نشین هستین از الان جوابی در نیمه اول سال و طلوع زود هنگام خورشید و پنجره های همیشه باز و همساده ها داشته باشین تا اخطاریه از دادگستری بهمراه حکم جلب و استشهادیه ساکنین مبنی بر ترک ساختمان یا بستن دهن عضو جدید با چسب کارتن براتون نیاد.

غذاهای مورد علاقه‌شون انواع میوه‌جات و مغزی‌جات بدون نمک هست. شکلات‌ها وشیرینی و شوری ممنوعه ترین‌های سبد غذایی‌شون بحساب میان. پس سر کیسه رو شل کنین و به انجیر خشک و بادام و گردو و تخمه خام آفتابگردان، پسته و ….روی بیارین و با میوه فروش محل هم هماهنگ باشین.

آواکادو در زمره خط قرمزهای کشنده محسوب میشه.

ازونجایی که بشدت اجتماعی هستن لطفا ترجیحا مانع حضورشون سر میز غذا یا سفره نشین. شاید از غذای شما میل نداشته باشن اما به تِر زدن یا راه رفتن روی  ظرف و سفره علاقمندن و با اینکار ابراز وجود و پسرخالگی میکنن و تیک حاضری شون رو میزنن که بعله ما هستیم و رییسیم و ناظر بر لقمه‌ های شما. احیاناً تمایل داشته باشن از کنار بشقاب پلو سفید بی‌نمک ترجیحا فاقد چربی‌تون، چند تا نوک بزنن پس با لبخند تسلیم باشین.

ناگفته نماند ازین نژاد خوش آب و رنگ، توقع ادب و احترام و قدردانی و وفا خیلی نداشته باشین که درست مثل جاری و خواهر شوهر و با جناق می مونن که هر چی بهشون خوبی کنی میگن وظیفته. اما تا دلتون بخواد پر حرف و تقلیدگر و پر سر و صدا هستن. به صدای بلندی که تِم دعوا داشته باشه واکنشِ جیغِ ترس دارن و با اینکار اعتراض‌شون رو نشون میدن. ملنگوها اگر تک باشن به راحتی قابلیت سخنوری شون میره بالا و کلماتی که باهاشون کار میشه رو وقت و بی‌وقت به زبون میارن. پس قبل از هر چیز مراقب ادب خودتون باشین چون بمحضی که بیفتن روی خط یادگیری، قطع یقین براتون آبرو نمیذارن و به مرحله‌ای میرسونن تون که بگین چوب تو دهنی که بی‌موقع باز بشه. اگر جفت باشن و شما به تنهایی‌شون رحم کنید و براشون پارتنر بیارین( این موضوع در طوطی ماده به وضوح دیده میشه) خودتون رو پاره بکنین هم، دیگه اعتنا نمیکنن بهتون و مث دخترایی که شوهر گیرشون اومده و فک میکنن پلنگ شکار کردن، اعتنا بی اعتنا.

حالا از کجا بفهمیم طوطی که خریدیم پرنس هست یا پرنسس!

اگه دیدین کشیده ست و پرها صاف و اطوکشی و قامتی سیکس پک داره و دور گردنش طوق رنگی داره، مث پاپیونی که شاه دامادها به گردن‌شون میبندن پس تکلیفش مشخصه و به پرنس بودنش ایمان بیارین.

اگه خودخور و عصبی و حساس و نازنازی با موهای پف کرده و کمی ریز نقش تر و تو بغلی تر بود، بدانید و آگاه باشید که با یک پرنسس زیبا رو طرفین که زود قهر می‌کنه و بیشتر از طوطی نر باید به منت‌کشی و توجه رو بیارین.

در غیر اینصورت چنان به پر کنی میفته که تا آخر عمر، کرکسی اخمو پیش رو تون هست که برای جلب توجه، دائم اینکار رو انجام میده و با این عملیات انتحاری موفق میشه حرص دلتون رو در بیاره.

اقدامی ناجوانمردانه گاها توسط پرنده‌ نما دوستان به نام طلق دور گردن ازش یاد میشه که بی‌‌ رحمانه‌ ترین نوع برخورد هست و فراموشش کنین و اگر هم کسی بهتون پیشنهاد داد با همون دستتون که گوشی رو نگه داشته، به سمت صورتش بفرستید تا دفعه بعد پیشنهادات بی‌شرمانه به کسی نده.

ملنگوها زمانی که وارد خانواده شما میشن، به این معنا نیست که عضو جدیدن. از نظر اونها، تمام اعضا جدید هستن و مستاجر و اونها مالکن و فقط اکسیژن هوا مشاع هست.

در پایان اینو یادتون باشه اگر توانایی کنار اومدن با این شرایط رو ندارین، جداً از اسیر کردن این پرنده های بی‌گناه خودداری کنین. در غیر اینصورت به حیوان آزاری شما میشه ایمان آورد حتی اگر ناخواسته باشه. حتی کوچکترین کم محلی به اونها گاهاً پیامدهای جبران ناپذیری داشته که در حوصله این مقاله نیست.

به قلم مریم علیمردانی

 

 

لطفا نظر خودتان را با ما در میان بگذارید
مریم علیمردانی
مریم علیمردانی هستم. فارغ تحصیل در رشته های گرافیک + زبان و ادبیات انگلیسی. صاحبِ قلم .صاحب قلم مو و صاحب میکروفن. باجدی نویسی طنز نویسی رو شروع کردم. حامی حیوانات. بااینهمه لطافت در نیروگاهی زمخت باعشق و افتخار سالهاست مشغول بکارم . قصه های مریم گُلی رو که پیدا کردین یادتون باشه یادش باشین با دوستاتون کلی بخندین

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + دوازده =