چگونه یک پادکست خوب بسازیم؟

چگونه یک پادکست خوب بسازیم؟

چگونه یک پادکست خوب بسازیم؟

برای ساختن یک پادکست باکیفیت باید به ابعاد و ملاک‌های تفکیک شده‌ای توجه کرد که هر کدام در کنار هم می‌توانند یک پتانسیل قدرتمند برای حرفه‌ای‌‌تر شدن شما در تولید پادکست باشند؛ بی چک و چانه برویم سراغ این ملاک‌ها.

در کل یک پادکست را می‌توان به چهار بخش اساسی تقسیم نمود:

بخش اول: صدای راوی و گوینده

بخش دوم: موضوع و متن

بخش سوم: جلوه‌های شنیداری و صوتی

بخش چهارم: تنظیم و صداگذاری

با بالابردن کیفیت هر بخش و توجه بیشتر به ملاک‌های آن‌ها می‌توان به خروجی ارزشمندتری رسید. حال به تفکیک و توضیح هر یک از این بخش‌ها بپردازیم.

صدای راوی و گوینده

شاید مهمترین بخش و اصل پادکست در همین بخش خلاصه گردد؛ چرا که اصالت و شیوایی فایل صوتی شما به جنس صدا و تکنیکی که راوی دارد بستگی دارد و صدا هر چه پخته‌تر و کارشده‌تر باشد مخاطب، کار را حرفه‌ای تر و جذاب‌تر می‌داند.

در این بخش برای آنکه به جنس صدایی گیرا دست یابید و تکنیک‌های گویندگی را بیاموزید می‌توانید در کلاس‌های آنلاین وبسایت ما شرکت کنید، برای ثبت‌نام روی این لینک ثبت نام کنید.

شما می‌توانید با رعایت نکاتی که ذکر می‌شود و همچنین پشتکار خویش به کیفیتی بهتر از صدای خود در پادکست نهایی‌تان برسید:

پولتان را هدر ندهید!

صدای خود را در استودیو حرفه‌ای ضبط کنید و پولتان را برای میکروفون‌های خانگی خرج نکنید، چرا که خروجی‌ای که از استودیو دریافت می‌کنید با ضبط خانگی بسیار متفاوت است و شاید بتوانید با استودیوی یکی از دوستانتان قراردادی ماهیانه ببندید که بیشتر از خرید یک میکروفون بیارزد.

اپ‌های پیشنهادی برای ضبط با تلفن همراه

اگر شرایط استفاده از استودیو را ندارید، عیبی ندارد، با تلفن همراه خودتان شروع به ضبط صدای خود کنید. اپلیکیشن پیشنهادی من برای iOS همان ریکوردر اصلی آیفون است (چرا که عملکرد قدرتمندی دارد) و برای گوشی‌های اندروید، اپلیکیشن Hi-Q را پیشنهاد می‌کنم.

در فضایی به دور از نویز و اکو صدایتان را ضبط کنید

ضبط صدا در منزل چالش‌های خود را دارد و صداهای اضافی و مزاحم زیادی را دربرمی‌گیرد؛ از صدای یخچال گرفته تا با تلفن صحبت کردن‌های مادربزرگ و … .

به همین دلیل تا جایی که امکان دارد در اتاق خود به دور از هرگونه صدا (مثل صدای مادربزرگ، تلوزیون، کولر، بوق اتوموبیل‌ها و حرکتشان و…)، نویز (مثل صدای فن لپ‌تاپ یا PC، یخچال و…) و اکو، که معمولاً در اتاق‌هایی که خالی از تشک، بالشت، پتو و فرش هستند بیشتر است، صدای خود را ضبط کنید.

پیشنهاد من برای شما آخر شب است که همه خسته هستند و ساکت، و شما در اتاقتان به ضبط مشغول بشوید و یا آنکه در جایی خلوت، خودرو خود را پارک کرده و در محیط اتوموبیل به ضبط مشغول شوید. در ضمن زیر پتو هم شرایط مساعدی را برای ضبط فراهم می‌کند. (تجربیات شخصی بنده!)

با صدای خود آشتی کنید

هر بار که متن خود را ضبط می‌کنید، صدای خود را مجدداً گوش دهید؛ با این کار می‌توانید به اشکالات خوانش خود بیشتر پی ببرید و حتی اگر دوره خاصی را نگذراندید، می‌توانید از اشخاص متخصص‌ در این زمینه کمک بگیرید تا کارتان را نقد کنند و نکات لازمه را به شما بگویند. برای آنکه بتوانید صدای خود را برای ما ارسال کنید روی این لینک ثبت نام کنید تا در اسرع وقت با شما ارتباط بگیریم و نقد ویس شما را برایتان ارسال کنیم.

موضوع و متن

انتخاب متن درست و مناسب، هنریست که با تجربه و بررسی پادکست ‌کارهای حرفه‌ای می‌توانید به آن دست یابید اما حواستان به خلاقیت‌تان باشد؛ چرا که خلاقیت در پادکست بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند کار شما را متمایز با دیگران کند.

برای انتخاب موضوع و متن به نکات زیر توجه کنید :

بدانید که چه چیزی را برای چه کسی می‌خواهید بخوانید

زمانی که شما پادکست‌های آموزشی خود را در محفل‌های مربوط به آشپزی نشر دهید و یا آنکه داستان کودکانه‌ای را برای مخاطب خردسال خود با لحنی جدی ضبط کنید، طبیعتاً آنطور که باید و شاید بازخوردی از آنان دریافت نخواهید کرد و دانستن اینکه چه چیزی را برای چه کسی می‌خواهید بخوانید، هم به انتخاب درست متن و سبک و سیاق نوشتاری آن می‌رسید و هم خوانش تأثیرگذاری‌تری را رقم خواهید زد.

به دنبال شناخته‌ شده‌ها باشید اما خلاقیت را فراموش نکنید

در انتخاب متن و موضوع به سیر و سیاحت در فضای مجازی بپردازید تا خط مشیء مناسب و تقریبی آن را بیابید و خلاقیت خود را چاشنی آن کنید و محصول و پادکستی متفاوت ولی نام‌آشنا را به مخاطب بدهید. (البته باز هم خلاقیت از صفر در موضوع، ارزش بیشتری دارد اما اگر به دنبال بازدید بیشتر هستید این روش جوابگو است)

مانند آنکه شعر باران سهراب سپهری را در متنی با نثر ترکیب کنید و حتی واژه‌هایی از آن را تغییر دهید.

محتوای خود را مختصر اما مفید کنید

در متن خود از خلاصه‌گویی استفاده کنید و عبارات عبث را از آن حذف نمایید و تلاشتان بر این باشد که مخاطب‌های فست فودی این‌ روزهای فضای مجازی را زیاد معطل نکنید!

جلوه‌های شنیداری و صوتی

بخش تأثیرگذار و فضاسازی درست پادکست‌های شما به استفاده درست و به جا از افکت‌های صوتی، به همراه موزیک و ریتم مناسب با موضوع متن و صدای گوینده دارد.

در این بخش به نکات زیر توجه کنید :

موزیک کلیشه‌ای ممنوع

در انتخاب موزیک تلاش کنید که وسواس به خرج دهید و لطفاً و خواهشاً از موزیک‌ها کلیشه‌ای که اکثر پادکست‌کارهای حرفه‌‌ای و مبتدی از آن استفاده می‌کنند، دوری کنید و کمی بیشتر بگردید.

پیشنهاد من برای یافتن موزیک مناسب وبسایت‌های زیر می‌باشد:

Songsara.net

Freesound.org

Audiomicro.com

Bensound.com

تناسب موزیک با ریتم گوینده و موضوع متن

در هنگام انتخاب موزیک صدای گوینده را نیز پخش کنید تا به تناسبِ ریتم صدای گوینده با موزیک برسید و اگر در حد مناسب و ایده‌آل قرار داشت، تأییدش کنید. در ضمن به خاطر داشته باشید که موزیکِ پادکست شما باید با موضوع فایل صوتی شما، تناسب احساسی و حسی داشته باشد و یک موسیقی مفرح را برای یک متن احساسی و غمگین استفاده نکنید.

چاشنی افکت‌های صوتی را فراموش نکنید!

در پادکست که تنها جنبه شنیداری دارد فضاسازی اصل بسیار مهمی است که اگر آن را در فایل صوتی خود لحاظ کنید، می‌توانید بسیار موفق‌تر و حرفه‌ای تر عمل کنید.

توجه داشته باشید که استفاده از افکت‌های صوتی نیاز به خلاقیت دارد و خود را در آن محدود نکنید.

پشنهاد من برای یافتن افکت‌های صوتی مناسب و رایگان وبسایت های زیر می‌باشد

Zapsplat.com

Freesound.org

Freesfx.co.uk

تنظیم و صداگذاری

در نهایت، آخرین مرحله‌ای که بسیار مهم است و چیدمان درست کار را به گوش مخاطب می‌رساند، تنظیم و صداگذاری باکیفیت و حرفه‌ای است. که برای این منظور باید تلفن همراه را کنار گذاشت و از لپ‌تاپ یا PC استفاده نمود؛ چرا که اپلیکیشن‌های موجود در تلفن همراه توانایی تنظیم اصولی و درست را ندارند.

نرم افزار پیشنهادی من Adobe Audition است که نرم افزاری بسیار قدرتمند است و در آن می‌توانید از خلاقیت خود در استفاده از افکت‌ها بهره زیادی ببرید، در صورتی که در گوشی چنین چیزی از ما سلب می‌شود؛ و تکرار دوباره این نکته شاید ارزشمند باشد که در تولید پادکست خلاقیت بسیار بسیار مهم است.

در این بخش به نکات زیر توجه کنید :

در استفاده از افکت‌های صوتی خساست به خرج ندهید!

یکی از چالش‌هایی که در هنگام تنظیم به آن دچار می‌شویم تنبلی مزمن است که حوصله استفاده از افکت‌های صوتی را از ما می‌گیرد اما باید بدانیم این افکت‌های صوتی موجب فضاسازی و خاص‌تر کردن پادکست شما می‌شوند و بسیار حائز اهمیت هستند، پس به راحتی از کنارشان نگذرید!

صدای گوینده را دستخوش تغییر کنید

در نرم افزار Adobe Audition افکت‌های بسیاری را می‌توانید روی صدای گوینده اعمال کنید که پرکاربردترین آن، که در دکلمه‌ها و کارهای عارفانه استفاده می‌شود، Reverb است و حتما از آن بهره ببرید. حتی می‌توانید از ترکیبات پیش‌فرض این نرم‌افزار مثل حالت رادیو و تلفن استفاده کنید که پادکست شما را خاص و خاص‌تر می‌کند.

خروجی کارتان را در چند دستگاه متفاوت گوش دهید

با توجه به اینکه طیف صوتی هر دستگاهی می‌تواند متفاوت باشد، به این صورت که ممکن است صدای موزیک پس زمینه در خروجی پادکست شما در تلفن همراه دوستتان بسیار بالا باشد اما در لپ‌تاپ شما اینگونه نباشد. به همین دلیل همواره در دستگاه‌های متفاوت کارتان را گوش دهید تا بتوانید به معیار درستی از Level بندی پادکست‌هایتان برسید.

امیدوارم که این مقاله برایتان کاربردی و مفید بوده باشد. اگر این مطلب را دوست داشتید وبسایت ما را به دوستانتان نیز معرفی کنید.

به قلم کامیار ارباب زی

 

لطفا نظر خودتان را با ما در میان بگذارید
کامیار ارباب زی
من، کامیار ارباب‌زی به صورت حرفه‌ای در حوزه گویندگی فعالیت می‌کنم و کمی هم دست به قلم دارم و کتابَ‌ کی هم‌ نوشته‌ام؛ به موزیک‌های بی‌کلام و کارهای هنری علاقه‌مندم؛ و عاشق تنظیم صداها و افکت‌ها هستم.

مقالات مرتبط

2 Comments

Avarage Rating:
 • 0 / 10
 • Avatar
  پیمان حاجی , 12 شهریور 99 @ 11:15 ب.ظ

  انصافا کاملترین و کارآمدترین و مفیدترین مقاله در مورد تهیه پادکسته که دیدم

  • کامیار ارباب زی
   کامیار ارباب زی , 22 شهریور 99 @ 5:04 ب.ظ

   ممنونم ازتون جناب حاجی عزیز لطف دارین شما

   ان شاالله مفید بوده باشه براتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =