10 فیلم‌ساز برتر که در سینما انقلاب به پا کردند (قسمت دوم)

10 فیلم‌ساز برتر که در سینما انقلاب به پا کردند (قسمت دوم)

10 فیلم‌ساز برتر که در سینما انقلاب به پا کردند (قسمت دوم)

1. استیون اسپیلبرگ

من برای زندگی، زندگی می‌کنم

استیون اسپیلبرگ از آن دست کارگردانانی است که آثار او را تقریبا تمام سینمادوستان و علاقه‌مندان به هنر میپرستند و این موضوع نیز بی‌دلیل نیست چراکه آثار برتر او از احساسی غنی برخوردارند و ایده‌های داستانی بسیار کم نظیری را دنبال می‌کنند.

ماشین پولسازی هالیوود کارگردانی صاحب سبک است، که با خلق آثاری بمانند «ای تی» و «فهرست شیندلر» قدرت کارگردانی و درک عمیق خود از موضوعات اجتماعی متفاوتی مانند جنگ و تنهایی را به رخ کشید.

گوینده: علی اکبر علی آبادی

10 شاهکار سینمای اسپیلبرگ که هر طرفدار سینما باید ببیند:

1 . ای تی

2 . فهرست شیندلر

3 . نجات سرباز رایان

4 . برخورد نزدیک از نوع سوم

5 . آرواره‌ها

6 . اگه می‌تونی منو بگیر

7 . مونیخ

8 . اسب جنگی

9 . لینکلن

10 . پست

2. اورسن ولز

کارگردان مغذوب تهیه کننده‌ها و محبوب منتقدین

نابغه ناشناخته دنیای سینما که با اجرای هنرمندانه و کارگردانی بی‌نقص خود در فیلم همشهری کین، نام خود را برای همیشه ابدی کرد. اورسن ولز علاوه بر توانایی‌های خود در کارگردانی بازیگری فوق‌العاده نیز بود و توانست سبک کاری خاص خود را در سینما ایجاد کرده و آثار بسیار مهمی برجای بگذارد.

آثار اورسن ولز با وجود اینکه همواره در میان مهمترین فیلم‌های تاریخ سینما قرار داشته‌اند در زمان نمایش خود هرگز از نظر مالی و گیشه موفقیت خاصی را کسب نکردند.

10 شاهکار سینمای اورسن ولز که هر طرفدار سینما باید ببیند:

1 . همشهری کین

2 . اتلو

3 . تاجر ونیزی  

4 . شب دوازدهم

5 . محاکمه

6 . مکبث

7 . جادوی سیاه

8 . بیگانه

9 . بانویی از شانگهای

10 . نشانی از شر

3. دیوید لینچ

منفی نگری دشمن خلاقیت است

دیوید لینچ کارگردانی نیست که محبوب همگان باشد و میتوان او را پرچم‌دار این دسته از کارگردانان بزرگ تاریخ سینما دانست. لینچ کارگردانی بسیار خاص است که آثار او به شدت متفاوت و البته سنگین بوده و اصولا برای درک درست آنها نیاز به دانستن فلسفه و نمادشناسی نیز میباشد.

کارگردان شاکی در سال‌های اخیر به شدت با روند فعلی هالیوود مخالف بوده و حتی اعتراض خود را نسبت به فیلم‌‌های جدید هالیوود مطرح ساخت و تقریبا به طور رسمی از فعالیت در این زمینه کنار رفت.

فیلم‌هایی بی‌مانندی مثل جاده‌ی مالهولند و مخمل آبی، مهرِ تاییدی بر این ادعاست که شما یا عاشق آثار لینچ خواهید شد و یا با دهانی باز مات و مبهوت خواهید ماند.

10 شاهکار سینمای لینچ که هر طرفدار سینما باید ببیند:

1 . مخمل آبی

2 . جاده مالهولند

3 . کله پاک‌کن

4 . مرد فیل‌نما

5 . تویینز پیک (سریال)

6 . قلبا وحشی

7 . بزرگراه گمشده

8 . قایق

9 . خرگوش‌ها

10 . داستان استریت

4. فرانسیس فورد کاپولا

من از بابت شکست هایم همان قدر مغرور و سربلندم که از موفقیت هایم.

کارگردان شاهکار ابدی سینما «پدرخوانده» و شاید محبوب ترین فیلم تاریخ. کاپولا با کارگردانی بی‌نقص خود و ساختن شاهکارهای سینمایی خاص بدون شک یکی از برترین کارگردانان تاریخ است که قسمت بزرگی از این موفقیت را مدیون استفاده از تیم بازیگری باشکوهی بمانند «آلپاچینو و براندو» است.

پدرخوانده سینمای دنیا از آن دست کارگردانان است که در ساخت آثار خود به شدت در داستان و محتوای فیلم حل میشود و این انتظار را از تیم بازیگری خود نیز دارد که دقیقا به مانند او رفتار کنند و داستان‌های عجیب نقل شده از مراحل ساخت فیلم «اینک آخر الزمان» بیانگر همین حقیقت است.

10 شاهکار سینمای کاپولا که در طرفدار سینما باید ببیند:

1 . پدرخوانده 1

2 . پدرخوانده 2

3 . پدرخوانده 3

4 . اینک آخرالزمان

5 . مکالمه

6 . جوانی بدون جوانی

8 . تترو

9 . درمیان

10 . قلب تارکی

5. مارتین اسکورسیزی

من عاشق این دیدگاه بودم که جهان را از طریق چشم یک پسر بچه نگاه کنم

در بسیاری از رده‌بندی‌های سینمایی اسکورسیزی را به عنوان بهترین کارگردان زنده و معاصر دنیا پس از جنگ جهانی دوم و یکی از سه کارگردان برتر تاریخ سینما می‌دانند. کارگردانی که پس از گذشت نزدیک به ۵ دهه، همچنان نامی بزرگ، مطرح و مهم در عرصه کارگردانی سینما می‌باشد که اکران هر فیلم جدیدش را اتفاق مهم سینمایی دانسته و به وفور مورد ستایش منتقدین واقع می‌شود.

او را بار فیلم‌های ماندگارش، خیابان‌های پایین شهر، راننده تاکسی، رفقای خوب و البته دوستی و همکاری متناوبش با بازیگر بزرگ سینما، رابرت دنیرو می‌شناسند.

نکته جالب توجه در مورد رکورد منحصر به فرد او اینکه، از 6 فیلمی که اسکورسیزی در قرن بیست و یکم کارگردانی کرده است، 5 فیلم نامزد دریافت بهترین کارگردانی در مراسم اسکار، گلدن گلوب و بافتا شدند و در این بین اسکار بهترین کارگردانی را برای رفتگان و جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی را برای دار و دسته های نیویورکی و رفتگان و هوگو بدست اورد.

10  شاهکار سینمای اسکورسیزی که هر طرفدار سینما باید ببیند :

1 . جزیره شاتر

2 . مرد ایرلندی

3 . هوگو

4 . رفتگان

5 . دار و دسته‌های نیویورکی  

6 . رفقای خوب

7 . گاو خشمگین

8 . هوانورد  

9 . خیابان‌های پایین شهر

10 . راننده تاکسی

 

به قلم فرید اصغریان

 

 

لطفا نظر خودتان را با ما در میان بگذارید
فرید اصغریان
دانشجوی رشته ادبیات نمایشی؛ فیلمنامه نویس و نمایشنامه نویس؛ از پیروان مارتین اسکورسیزی "همانطور که رشد می‌کنید، تغییر می‌کنید"

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 17 =