90 دقیقه زندگی (آرسنال، تاتنهام)

90 دقیقه زندگی (آرسنال، تاتنهام)

90 دقیقه زندگی (آرسنال، تاتنهام)

آرسنال (پایان امیدوار کننده)

توپچی‌ها؛ این بهترین لقبی است که در وصف باشگاه دوست‌داشتنی و پرطرفدار شمال لندن می‌توان به کار برد؛ باشگاه آرسنال یکی از با ریشه‌ترین باشگاه‌های فوتبال انگلیس است که در طول تاریخ پر از افت و خیز خود ۱۳ بار موفق به فتح لیگ انگلیس شده است.

این باشگاه از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۸ تحت هدایت آرسن ونگر بود؛ سرمربی فرانسوی که در طول ۲۲ سال نشستن روی نیمکت آرسنال علاوه بر جام‌های مختلف ۳ بار نیز موفق به فتح جام قهرمانی لیگ انگلیس شد.

گوینده: علی اکبر علی آبادی

آرسنالی‌ها در سال ۲۰۰۳ علاوه بر اینکه تحت هدایت آرسن ونگر به آخرین قهرمانی خود در لیگ انگلیس رسیدند، رکورد جاودانه‌ای را به جا گذاشتند که هنوز در این لیگ هیچ تیمی نتوانسته نظیر آن را رقم بزند؛ توپچی‌ها در آن فصل رویایی بدون هیچ شکستی جام قهرمانی را فتح کردند و درواقع در ۴۹ بازی متوالی هیچ شکستی را متحمل نشدند و به همین علت بود که در سال ۲۰۰۳ به آن تیم قدرتمند جامی طلایی رنگ اهدا شد؛ جامی که فقط در ویترین افتخارات توپچی‌ها دیده می‌شود.

اما تیم ونگر چندسالی بود که دیگر آن شخصیت قهرمانی را نداشت؛ آرسنالی‌ها بعد از اینکه ۱۵ سال از آخرین قهرمانیشان در لیگ انگلیس می‌گذشت در سال ۲۰۱۸ با ونگر خداحافظی کردند، اما این خداحافظی هم آن‌ها را به روزهای خوبشان نزدیک نکرد؛ سران آرسنال بعد از یک خداحافظی تلخ با ونگر اونای امری را برای هدایت تیم برگزیدند؛ سرمربی که جز ناکامی دستاوردی برای توپچی‌ها نداشت و از اواسط سال ۲۰۱۹ اخراج شد و حالا میکل آرتتا، سرمربی جوانی که در منچستر سیتی دستیار گواردیولا بود و خود به تنهایی تجربه هدایت تیمی را نداشت بر روی نیمکت آرسنال نشسته است.

آرتتا با تیم بحران‌زده اونای امری نتوانست در جدول لیگ انگلیس رتبه قابل قبولی کسب کند، اما آن‌ها در پایان فصل قهرمان جام حذفی انگلیس شدند و در بازی مقابل قهرنان لیگ شگفتی ساز شدند و سوپرجام لیگ انگلیس را نیز از لیورپول ربودند.

شاگردان آرتتا حالا با این پایان امیدوارکننده، به فوتبال دوستان نوید فصلی با آمادگی بالا را داده‌اند.

مثلثی که آرتتا این فصل به عنوان خط حمله به میدان می‌فرستد شامل لاکازت، اوبامیانگ، آقای گل دو فصل متوالی لیگ انگلیس و ویلیان، ستاره‌ای که به تازگی از چلسی به آرسنال پیوسته می‌شود.

در خط هافبک سبایوس، اوزیل با تجربه و گرانیت ژاکا خط حمله را تغذیه می‌کنند.

و در خط دفاع نیز کولاشیناچ، داوید لوییز‌، سوکراتیس پاپاستوسوپولوس و هکتور بلرین به میدان می‌روند.

اما سنگربان شماره ۱ توپچی‌ها برنت لنوی آلمانی است؛ دروازه‌بان ۲۸ ساله که برای سومین سال متوالی است درون دروازه آرسنال قرار می‌گیرد.

میکل آرتتای جوان با تیم قدرتمندی که امسال در اختیار دارد، توقع هواداران را بالا برده و هواداران توپچی‌ها از اون انتظار دارند که این تیم در این فصل حداقل یک قدم به سمت روزهای بهتر حرکت کند.

تاتنهام (دور از دوران طلایی)

اسپرز و زنبق های سفید از القابی است که به باشگاه تاتنهام نسبت می‌دهند. باشگاه دوست‌داشتنی با چارچوبی قدرتمند که به چهارمین نماینده شهر لندن و ششمین قطب فوتبال انگلیس تبدیل شده است.

تاتنهامی‌ها در طول سال‌هایی که در فوتبال انگلیس رقابت کرده‌اند‌ موفق شده‌اند ۲ بار جام با ارزش قهرمانی لیگ انگلیس را فتح کنند؛ آن‌ها در سال گذشته نیز برای اولین بار به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه یافتند؛ زنبق‌های سفید در دیداری حساس و تحت هدایت پوچیتینو از لیورپول شکست خوردند و این نایب قهرمانی تنها حضور آن بر روی سکو در فوتبال اروپا است.

اما پوچیتینوی آرژانتینی که تیم نایب قهرمان اروپا را ساخته بود، در فصل گذشته نتوانست به روزهای خوب خودش با اسپرز ادامه دهد و بعد از کسب نتایجی ضعیف در نیم فصل از تاتنهام جدا شد.

تاتنهامی که حالا در نیمه راه بود و شرایط خوبی نداشت برای گرفتن جانی دوباره مورینیو را برای هدایت بازیکنان برگزید؛ مورینیو تیم نیمه جان پوچیتینو را به دست گرفت اما نتوانست آن‌ را به روزهای اوج بازگرداند و سر انجام تاتنهام و آقای خاص فصل را با کسب رتبه ششم در جدول لیگ فوتبال انگلیس به پایان رساندند.

اما مورینیو این فصل نیز هدایت تاتنهام را برعهده دارد؛ او مانند فصل گذشته در خط حمله تیمش از سون هیونگ مین، هری کین و لوکاس مورا استفاده می‌کند.

در خط هافبک دله الی رهبری میانه میدان را به دست می‌گیرد و اریک لاملا و سیسوکو در بازی‌سازی به او کمک می‌کنند.

مدافعانی که از دروازه دفاع می‌کنند دنی رز، توبی، سانچز و دیویس خواهند بود.

اما سنگربان با تجربه و شماره ۱ تاتنهام کسی نیست جز هوگو لوریس، کاپیتان تیم ملی فرانسه و باشگاه تاتنهام؛ دروازه‌بان ۳۳ ساله که در بین هواداران تاتنهام از علاقه خاصی برخوردار است.

تاتنهام در لیگ انگلیس این فصل نیز قطعا با چالش نه چندان ساده‌ای رو به رو خواهد شد.

به قلم علی اکبر علی آبادی

 

 

لطفا نظر خودتان را با ما در میان بگذارید
علی اکبر علی آبادی
علی اکبر علی آبادی هستم؛ گزارشگر و خبرنگار رسانه ملی، عاشق گویندگی،علاقه مند به دنیای قلم، مطالعه در مورد ورزش و عشق به فوتبال از کودکی با من بوده و در کل اهل دنیای رسانه

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =